How much $$$ do you spend per month on fitness & food?

Discussion in 'Fitness & Nutrition' started by Tiberium, Apr 16, 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Tiberium

    Tiberium God Bless America & No Place Else OT Supporter

    Joined:
    Mar 9, 2005
    Messages:
    23,802
    Likes Received:
    28
    Location:
    USA
    well?

    How much $$$ do you spend per month on fitness & food?
     
  2. grimstone

    grimstone magic murda bag OT Supporter

    Joined:
    Sep 28, 2004
    Messages:
    4,073
    Likes Received:
    0
    Location:
    atx
    1 million dollars
     
  3. spdrcr

    spdrcr OT Supporter

    Joined:
    Oct 9, 2003
    Messages:
    7,415
    Likes Received:
    36
    $1000

    JohnnyBiceps.com
     
  4. RollinDollos

    RollinDollos Guest


    [​IMG]
     
  5. Zee916

    Zee916 Engineering the world.......

    Joined:
    Sep 1, 2007
    Messages:
    919
    Likes Received:
    0
    Location:
    ATX
    If I was honest with myself and really added it up I would probably cry.
     
  6. knucks

    knucks Active Member

    Joined:
    Jul 14, 2004
    Messages:
    18,498
    Likes Received:
    1
    Location:
    734
    i dont want to count
     
  7. ccrooks

    ccrooks New Member

    Joined:
    Oct 26, 2003
    Messages:
    60,221
    Likes Received:
    6
    Location:
    south bay, southern cali
    ~$250/mo. on food
    $2/mo. gym membership
     
  8. noogles

    noogles OT Supporter

    Joined:
    Feb 19, 2004
    Messages:
    5,823
    Likes Received:
    163
    180/wk on food. 100 every 3 months for gym membership. FML.
     
  9. Abomb

    Abomb New Member

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    20,449
    Likes Received:
    0
    Location:
    Houston, TX
    hurts to think about it
     
  10. Spur

    Spur Boomer

    Joined:
    Nov 14, 2001
    Messages:
    3,708
    Likes Received:
    18
    Location:
    AZ
    $200/mo on food

    campus gym
     
  11. northw3st

    northw3st New Member

    Joined:
    May 9, 2007
    Messages:
    2,144
    Likes Received:
    48
    Location:
    KC MO
    i dont see why people get sad when they think about the money they spend on their health. it's your body, spend as much as you want.
     
  12. RalphL

    RalphL Active Member

    Joined:
    Nov 13, 2004
    Messages:
    14,950
    Likes Received:
    1
    Location:
    CT/Philly
    ~$60 on whey and thats all i use pretty much. Another $20 on fish oil every other month
     
  13. keeler

    keeler New Member

    Joined:
    Nov 19, 2007
    Messages:
    1,786
    Likes Received:
    1
    200-250 a month on food. gym fees are included in my tuition, and my apartment has a gym.
     
  14. The Great Deceiver

    The Great Deceiver 21st Century Schizoid Man

    Joined:
    May 27, 2006
    Messages:
    59,200
    Likes Received:
    2
    Location:
    A college meal plan is more than worth it if you're a lion
     
  15. jokka

    jokka OT Supporter

    Joined:
    Apr 29, 2005
    Messages:
    38,675
    Likes Received:
    219
    Location:
    GO REDSKINS
    i try to keep it under
     
  16. Phineas Q Stork

    Phineas Q Stork Active Member

    Joined:
    Aug 22, 2003
    Messages:
    7,419
    Likes Received:
    0
    Location:
    TX
    are you feeding a family of 10?
     
  17. deznutz

    deznutz Active Member

    Joined:
    Aug 10, 2003
    Messages:
    29,880
    Likes Received:
    0
    More than you can afford, pal
     
  18. mothafknCHARLIEnshit

    mothafknCHARLIEnshit omghi2u OT Supporter

    Joined:
    Jan 2, 2005
    Messages:
    15,960
    Likes Received:
    114
    Location:
    Atlanta
    i've considered getting back on my college meal plan
     
  19. ralyks

    ralyks New Member

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    6,795
    Likes Received:
    1
    $25/day seems pretty normal to me...
     
  20. Lilkhmerkid4u

    Lilkhmerkid4u Well-Known Member

    Joined:
    Jan 24, 2005
    Messages:
    19,369
    Likes Received:
    36
    Location:
    Chattanooga, TN
    I fukn hate when i run low on supplies all at the same time

    end up spending like 400 bucks :(
     
  21. ralyks

    ralyks New Member

    Joined:
    Feb 22, 2005
    Messages:
    6,795
    Likes Received:
    1
    Back to the basics mah nig.
     
  22. Blade

    Blade Time to swolercize

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    14,736
    Likes Received:
    0
    Location:
    Murfreesboro, TN Rep: ★
    i spend like $30-$40 /week for food.
    $40 AIFM when i run out
    $10 mono when i run out
    $30 5lbs of whey a month

    :dunno: about the other stuff
     
  23. GTLifter

    GTLifter Banned

    Joined:
    Feb 28, 2005
    Messages:
    62,446
    Likes Received:
    1
    Location:
    Durty Durty ATL Niggah
    it'd be cheaper in the short run to eat PB&Js and microwavable pizzas but being jacked is fun so I really don't worry about it
     
  24. Patrick Bateman

    Patrick Bateman Well-Known Member

    Joined:
    Apr 8, 2002
    Messages:
    75,994
    Likes Received:
    234
    Location:
    At the gym
    because my body still has to live in his parents house at 26 because of all the gear i spend on
     
  25. romostud22

    romostud22 Active Member

    Joined:
    Jan 4, 2008
    Messages:
    11,004
    Likes Received:
    1
    Location:
    Portland, OR
    true story.

    back when i used to be a fatty i would spend way more moneys on food than i did now because I would eat out every day. now i ask my mom and dad to buy me food because it's "healthy" and in exchange, i'll tell them how to eat when to eat what to eat. :bowdown:

    but i still spend a shit ton on supps. it's all good tho.
     
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page